William Engdahl „Przestrzeganie agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” . Kolosalna dezinwestycja w wartym bilion dolarów światowym sektorze ropy i gazu.

Większość ludzi nie orientuje się w światowym kryzysie energetycznym, przez który ceny ropy, gazu i węgla rosną w tym samym czasie, zmuszając nawet do zamykania dużych zakładów przemysłowych, takich jak zakłady chemiczne, huty aluminium czy huty stali. Administracja Bidena i UE upiera się, że wszystko jest spowodowane działaniami militarnymi Putina i Rosji na Ukrainie. To nie jest takie proste. Kryzys energetyczny jest od dawna planowaną strategią zachodnich kręgów korporacyjnych i politycznych, mającą na celu likwidację gospodarek przemysłowych w imię dystopijnej zielonej agendy. Ma swoje korzenie w okresie na długo przed lutym 2022 r., kiedy to Rosja rozpoczęła działania zbrojne na Ukrainie.

BlackRock promuje ESG

W styczniu 2020 r., w przededniu wyniszczających ekonomicznie i społecznie przestojów związanych z pandemią COVID-19, dyrektor generalny największego na świecie funduszu inwestycyjnego BlackRock, wartości około 7 bilionów dolarów - Larry Fink, wysłał list do kolegów z Wall Street i kadry kierowniczej korporacji na temat przyszłości przepływów inwestycyjnych. W dokumencie, skromnie zatytułowanym „The Fundamental Reimagining of Finance”, Fink ogłosił radykalne odejście od inwestycji korporacyjnych. Pieniądze „stałyby się zielone”. W swoim uważnie obserwowanym liście z 2020 r. Fink stwierdził: „W niedalekiej przyszłości - i wcześniej niż większość się spodziewa - nastąpi znacząca realokacja kapitału… Ryzyko klimatyczne jest ryzykiem inwestycyjnym”. Firmy i udziałowcy muszą zająć stanowisko w sprawie zmiany klimatu.” [I]

W osobnym liście do klientów BlackRock Fink przedstawił nowy program inwestycji kapitałowych. Powiedział, że BlackRock opuści niektóre inwestycje wysokoemisyjne, takie jak węgiel, który jest największym źródłem energii elektrycznej w USA i wielu innych krajach. Dodał, że BlackRock sprawdzi nowe inwestycje w ropę, gaz i węgiel, aby określić ich zgodność z programem „zrównoważonego rozwoju” ONZ do 2030 roku. Fink dał jasno do zrozumienia, że ​​największy na świecie fundusz rozpocznie likwidację inwestycji w ropę, gaz i węgiel. „Z biegiem czasu”, napisał Fink, „firmy i rządy, które nie reagują na potrzeby interesariuszy i nie odnoszą się do zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju, będą musiały stawić czoła rosnącemu sceptycyzmowi rynku, a co za tym idzie, wyższym kosztom kapitału długoterminowych perspektyw spółek… jesteśmy o krok od gruntownej przebudowy finansów”. [II]

Od tego czasu tzw. inwestowanie ESG, karzące firmy emitujące CO2, takie jak ExxonMobil, stało się modne wśród funduszy hedgingowych i banków z Wall Street oraz funduszy inwestycyjnych, w tym State Street i Vanguard. To jest siła BlackRock. Finkowi udało się również pozyskać czterech nowych członków zarządu ExxonMobil, którzy zobowiązali się do wycofania się z biznesu naftowego i gazowego firmy. List Finka ze stycznia 2020 r. był wypowiedzeniem wojny przez duże firmy finansowe konwencjonalnemu przemysłowi energetycznemu.

BlackRock był członkiem-założycielem grupy zadaniowej ds. ujawniania informacji finansowych związanych z klimatem (TCFD) i jest sygnatariuszem zasad odpowiedzialnego inwestowania (UN PRI), wspieranej przez ONZ sieci inwestorów, która promuje inwestowanie bezemisyjne przy użyciu wysoce skorumpowanych kryteriów ESG – czynniki środowiskowe, społeczne i zarządcze w decyzjach inwestycyjnych. Nie ma obiektywnej kontroli fałszywych danych ESG firmy. Podobnie BlackRock podpisał się pod oświadczeniem Watykanu z 2019 r., opowiadające się za systemami ustalania cen emisji dwutlenku węgla. BlackRock dołączył również w 2020 roku do koalicji Climate Action 100, która zrzesza blisko 400 menedżerów inwestycyjnych zarządzających 40 bilionów dolarów. Tym pamiętnym listem do dyrektora generalnego ze stycznia 2020 r. Larry Fink rozpoczął kolosalną dezinwestycję o wartości biliona dolarów w światowym sektorze ropy i gazu. Warto zauważyć, że w tym samym roku Fink został powołany do zarządu dystopijnego Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba, korporacyjnego i politycznego ogniwa agendy ONZ na rzecz bezemisyjności do 2030 r. W czerwcu 2019 r. Światowe Forum Ekonomiczne i ONZ podpisały partnerstwo, strategiczne ramy, w celu przyspieszenia wdrażania Agendy 2030. WEF posiada platformę wywiadu strategicznego, która obejmuje 17 celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030.

W swoim liście do dyrektora generalnego z 2021 r. Fink podwoił atak na ropę, gaz i węgiel. „Biorąc pod uwagę, jak kluczowa będzie transformacja energetyczna dla perspektyw rozwoju każdej firmy, prosimy firmy o ujawnienie planu, w jaki sposób ich model biznesowy będzie zgodny z gospodarką zerową netto” – napisał Fink. Inny urzędnik BlackRock powiedział na niedawnej konferencji energetycznej, że „tam, gdzie idzie BlackRock, inni pójdą”. [III]

Szacuje się, że w ciągu zaledwie dwóch lat, do 2022 r., inwestycje w poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu na całym świecie osiągną 1 bilion dolarów. Produkcja ropy naftowej jest kosztownym biznesem, a zawieszenie zewnętrznych inwestycji przez BlackRock i innych inwestorów z Wall Street oznacza powolną śmierć branży.

Biden prezesem BlackRock?

Na początku swojej wówczas nieudanej kampanii prezydenckiej Biden spotkał się za zamkniętymi drzwiami z Finkiem pod koniec 2019 roku, który podobno powiedział kandydatowi: „Jestem tutaj, aby pomóc”. Pozbędziemy się paliw kopalnych…”. W grudniu 2020 roku, przed inauguracją Bidena w styczniu 2021 roku, mianował Briana Deesa, szefa globalnych zrównoważonych inwestycji w BlackRock, na asystenta prezesa i dyrektora Narodowej Rady Gospodarczej. Tutaj Deese, który odegrał kluczową rolę dla Obamy w wypracowaniu paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r., po cichu kształtował wojnę energetyczną Bidena. Miało to katastrofalne skutki dla przemysłu naftowego i gazowego. Człowiek Finka, Deese, odegrał kluczową rolę w przekazaniu nowemu prezydentowi Bidenowi listy środków anty-ropnych, które należy podpisać w zarządzeniu wykonawczym od 1 stycznia 2021 r. Wśród nich było zamknięcie gigantycznego rurociągu Keystone XL, który przyniósłby 830 000 baryłek dziennie z Kanady aż do rafinerii w Teksasie i wstrzymanie wszelkich nowych umów najmu w Arctic National Wildlife Refuge (ANWR). Biden powrócił również do paryskiego porozumienia klimatycznego, które Deese wynegocjował dla Obamy w 2015 r., a Trump odrzucił. Tego samego dnia Biden uruchomił zmianę tzw. „społecznego kosztu emisji dwutlenku węgla”, która nakłada na przemysł naftowy i gazowy opłatę karną w wysokości 51 dolarów za tonę CO2. Ten pojedynczy krok, wdrożony przez władzę wykonawczą bez zgody Kongresu, ma druzgocący wpływ na inwestycje w ropę i gaz w USA, kraju, który zaledwie dwa lata temu był największym producentem ropy na świecie[IV].

Zabijanie mocy rafinerii

Co gorsza, agresywne zasady środowiskowe Bidena i mandaty inwestycyjne BlackRock ESG niszczą zdolności rafinerii w USA. Bez rafinerii nie ma znaczenia, ile baryłek ropy zabierzesz ze strategicznych rezerw ropy. W ciągu pierwszych dwóch lat prezydentury Bidena Stany Zjednoczone zamknęły około 1 miliona baryłek dziennie zdolności rafineryjnych benzyny i oleju napędowego, częściowo z powodu załamania popytu wskutek Covid-19, najszybszego spadku w historii Stanów Zjednoczonych. Dodatkowe 1,7 miliona baryłek dziennie ma zostać wyłączone w 2023 roku w wyniku dezinwestycji BlackRock i Wall Street ESG oraz zamówień Bidena. [V]

Powołując się na dużą dezinwestycję Wall Street w ropę i antyropną politykę Bidena, dyrektor generalny Chevron powiedział w czerwcu 2022 r., że nie wierzy, by Stany Zjednoczone kiedykolwiek zbudowały kolejną nową rafinerię[VI]. Do Larry'ego Finka, członka zarządu Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba, dołącza UE, której przewodnicząca Komisji Europejskiej, notorycznie skorumpowana Ursula von der Leyen, opuściła zarząd WEF w 2019 r., aby objąć stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Jej pierwszym ważnym działaniem w Brukseli było promowanie programu UE „Zero emisji dwutlenku węgla dla 55”. Ten ostatni nałożył wysokie podatki od emisji dwutlenku węgla i inne ograniczenia na ropę, gaz i węgiel w UE na długo przed działaniami Rosji na Ukrainie w lutym 2022 r.

Połączony wpływ oszukańczej agendy ESG Finka w administracji Bidena i szaleństwa UE na rzecz zerowej emisji dwutlenku węgla tworzy najgorszy kryzys energetyczny i inflacyjny w historii.

[I] Larry Fink, Fundamentalne przekształcenie finansów, list do dyrektorów generalnych, styczeń 2020 r.,

[II] Tamże.

[III] Tsvetana Paraskova, Dlaczego inwestorzy odwracają się plecami do projektów związanych z paliwami kopalnymi?, OilPrice.com, 11 marca 2021 r.

[IV] Joseph Toomey, Inflacja energetyczna była planowana, wrzesień 2022 r

[V] Tamże.

How Blackrock Investment Fund Triggered the Global Energy Crisis ukazał się 7.12.2022 w Global Research.