F. M. Shakil o tym, że Pomimo zachodnich sankcji eksportuje się więcej rosyjskiego paliwa niż przed kryzysem ukraińskim.


 Po prostu jest importowany przez Arabię Saudyjską, Indie, Chiny i inne kraje – z wysokimi prowizjami.

Pomimo zachodnich sankcji nałożonych na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, niektóre gospodarki azjatyckie, a zwłaszcza zachodnioazjatyckie, importują znaczne ilości rosyjskiej benzyny po preferencyjnych cenach i odsprzedają ją do UE pod swoimi markami z dużym zyskiem.

Zachodnie sankcje zmusiły Moskwę do aktywnej dywersyfikacji eksportu energii – eksport ropy i gazu stanowił 45% budżetu rosyjskiego rządu za rok 2022 – i szybko wypełniając lukę po spadku eksportu ropy do Europy.

Pomimo zakazu UE eksportu ropy drogą morską, eksport tą drogą w pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnął poziom 3,5 mln baryłek dziennie, przekraczając poziom 3,35 mln baryłek dziennie odnotowany na początku konfliktu na Ukrainie rok temu.

Według analityków i liderów przemysłu naftowego stało się to pomimo zachodnich sankcji, które doprowadziły do zerwania kilku aktywnych partnerstw handlowych na rynkach UE.

Szukanie sposobów na obejście sankcji

Dubajski potentat naftowy Hakam Valliani powiedział The Cradle, że sankcje w ogóle nie miały znaczącego wpływu na dostawy rosyjskich paliw, ponieważ nowi nabywcy wypełnili lukę na rynku UE. Według niego Waszyngton wprowadził te ograniczenia, aby zmusić UE do kupowania drogiej amerykańskiej benzyny zamiast tańszej rosyjskiej ropy.

W porównaniu z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) cena amerykańskiego LNG jest o prawie 1000 dolarów droższa, więc „Unia Europejska płaci za amerykańskie towary nieproporcjonalnie wysokie kwoty”, wyjaśnia Valliani.

„Bez względu na to, czy będą sankcje, czy nie, znajdzie się sposób, aby je obejść i wymyśleć sprytne strategie, aby obejść ograniczenia” – mówi i dodaje: „To przerażające, że cały amerykański benchmark cenowy i system SWIFT załamują się i że w ciągu najbliższych pięciu lat potrzebny będzie nowy benchmark. Rosja akceptuje obecnie różne waluty w transakcjach paliwowych, w tym rupię indyjską i inne waluty regionalne.

Valliani przewiduje, że wraz z rozszerzeniem BRICS (do BRICS+) nastąpi spadek wartości dolara i rozpad Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW): „Przyszłe światowe zasoby złota i ropy będą pochodzić z BRICS+”.

Umożliwiło to krajom takim jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, Indie i Iran importowanie większości rosyjskiej ropy nie do użytku krajowego, ale do transportu do krajów trzecich na rynki cierpiące na niedobór energii w Europie i Azji.

Arabia Saudyjska importuje rosyjską ropę

Według agencji Reutera Arabia Saudyjska importuje bezprecedensowe ilości rosyjskiego paliwa, aby ominąć amerykańskie sankcje. Handlowcy wykorzystali również niższe ceny, aby stworzyć zapasy paliwa w węźle Fujairah, który znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dziś Azja Zachodnia odgrywa coraz ważniejszą rolę jako dostawca paliw przemysłowych do Europy i Afryki, a Arabia Saudyjska, Kuwejt i Rosja przyczyniają się do dostaw paliw do Azji.

Arabia Saudyjska, największy na świecie producent OPEC i największy na świecie eksporter ropy, musiała zwiększyć globalne dostawy energii, jednocześnie zmniejszając własną produkcję zgodnie z decyzją OPEC + z powodu ograniczeń w bezpośrednim imporcie rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych wprowadzonych przez Stany Zjednoczone.

W marcu i na początku kwietnia tego roku Arabia Saudyjska zaimportowała rekordowe 261 000 ton rosyjskiej ropy. Trzy kontenery zostały rozładowane w Dżuddzie, jeden został dostarczony do Ras Tanura. Zakres cen pokładu franco za ładunek rosyjskiej ropy, który miał zostać załadowany w marcu, wahał się od 60 do 70 USD za baryłkę.

Cena ta jest prawie o 20 USD za baryłkę niższa niż „ wskaźnik na Bliskim Wschodzie “, który nie osiąga pułapu cenowego w wysokości 100 USD za baryłkę ustalonego przez konsorcjum G7, co pozwala handlowcom korzystać z zachodnich statków i usług ubezpieczeniowych do transportu rosyjskiego paliwa.

Azja Zachodnia wygrywa

Ostatnie ustalenia Centrum Globalnej Polityki Energetycznej na Uniwersytecie Columbia ostrzegły Komisję Europejską, że kraje eksportujące ropę w Azji Zachodniej czerpią ogromne korzyści z konfliktu na Ukrainie.

Badanie analizuje konsekwencje zwiększonego importu rosyjskiej ropy z krajów Azji Zachodniej, co znalazło odzwierciedlenie głównie we wzroście cen i stworzyło okazję do rafinacji, magazynowania i dystrybucji rosyjskiej ropy.

Według analityków główni eksporterzy z Zatoki Perskiej, tacy jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, staną się „ głównymi graczami w Europie “ i dostarczą ropę na kontynent.

Parlament UE, zaniepokojony importem rosyjskiej ropy z Arabii Saudyjskiej i jej późniejszym powrotnym eksportem do Europy, został zmuszony do rozpoczęcia debaty na temat tego nowego zjawiska i zbadania, „ jakie dowody ma do dyspozycji Komisja na poparcie swojego twierdzenia, że olej napędowy importowany z Arabii Saudyjskiej do Unii Europejskiej to nie tylko przemianowana rosyjska ropa naftowa? “.

Grupa bada również różnicę cen między zdyskontowanym importem ropy z Rosji do Arabii Saudyjskiej a importem ropy z królestwa do UE. Jego celem jest ustalenie, czy Arabia Saudyjska i inni uczestnicy rynku odgrywają obecnie ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb importowych Europy i czy zapobiegają pogorszeniu koniunktury na rynku z powodu zakazu importu rosyjskiej ropy.

Hakam Valliani uważa, że ropa z Rosji jest koniecznością zarówno dla Europy jak i Stanów Zjednoczonych i chociaż wszyscy są świadomi, że jest to produkt objęty sankcjami, ostatecznie go kupują. Mówi, że prawie 40% importu ropy z USA pochodzi z Rosji/.../.

Valliani twierdzi, że banki również wiedzą o tych transakcjach, ale zdecydowały się je zignorować, dodając: „Chociaż niewiele rosyjskiej benzyny lotniczej jest dostępnych, marża zysku z niej jest o 25% wyższa niż marża paliwa amerykańskiego. Marża zysku dla oleju napędowego Euro 5 jest znacznie wyższa niż dla oleju napędowego produkowanego na Bliskim Wschodzie lub w Stanach Zjednoczonych. Marża na tonie metrycznej oleju napędowego wynosi około 100 USD.“

Wpływ Chin i Indii

Ostatnie raporty sugerują również, że Chiny i Indie odgrywają kluczową rolę w unikaniu zachodnich sankcji i zwiększaniu dostaw ropy do przedwojennych poziomów.

W szczególności Indie stały się ważnym graczem na światowych rynkach ropy, ponieważ importują tanią rosyjską ropę i przetwarzają ją na paliwo dla Europy i Stanów Zjednoczonych. W latach podatkowych 2022–2023 Indie importowały duże ilości ropy z Rosji, co pozwoliło jej zwiększyć dostawy ropy i paliwa lotniczego do Europy.

W styczniu Indie zaimportowały rekordową ilość rosyjskiej ropy, która potroiła się w porównaniu z rokiem poprzednim. Po tym, jak Moskwa obniżyła ceny ropy dla Indii – po wybuchu wojny na Ukrainie – Rosja stała się głównym dostawcą ropy do Indii i wyprzedziła Irak i Arabię Saudyjską.

Udział Rosji w imporcie energii do Indii wzrósł do 1,62 miliona baryłek dziennie w lutym, z mniej niż 1 procent przed wojną na Ukrainie w 2022 roku do obecnych 35 procent.

Ponad jedna czwarta z 4,5-4,6 miliona baryłek ropy naftowej importowanej w latach 2022-2023 trafiła do indyjskich rafinerii, a długoterminowa umowa między największym rosyjskim producentem ropy Rosnieft, a największa rafineria w Indiach, Indian Oil Corp., może znacznie zwiększyć i zdywersyfikować rodzaje ropy transportowane do Indii.

Rosyjsko-irański handel paliwami

Niedawno ogłoszono, że Rosja rozpoczęła eksport benzyny i oleju napędowego do Iranu koleją na początku tego roku do 30 000 ton benzyny i oleju napędowego w lutym i marcu.

Chociaż rosyjscy urzędnicy ogłosili w 2017 r., Że Iran będzie handlował produktami naftowymi, wydaje się, że faktyczne dostawy rozpoczęły się dopiero w 2023 r. Przesyłki ropy naftowej były transportowane koleją z Rosji przez Turkmenistan i Kazachstan.

Iran potrzebuje gazu ziemnego i oleju napędowego do obsługi swoich elektrowni i rafinerii, ale jedna z wiodących rafinerii ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, która chciała pozostać anonimowa, powiedziała The Cradle, że Iran wykorzysta rosyjską przesyłkę na wywóz do innych krajów.

Źródło twierdzi, że Pakistan – z wyjątkiem Afganistanu – jest nieformalnym rynkiem dla irańskiej ropy o wartości kilku miliardów dolarów, co świadczy o tym, że niektóre dostawy benzyny z Iranu są transportowane ciężarówkami do krajów sąsiednich, takich jak Irak.

Zachodnie sankcje po raz kolejny pokazały, że mają tendencję do zwracania się przeciwko nim. Rosyjska sprzedaż ropy rośnie, a Azja czerpie z tego korzyści ekonomiczne, ponieważ sprzedaje tańsze rosyjskie paliwo po wyższych cenach do Europy, która jest zdecydowanie największym przegranym w tym zastępczym konflikcie z Rosją.Russian oil floods global markets via major Asian intermediaries z 4.5.2023 na The Cardtle.